Amasya Hangi Bölgede?

Amasya Nerede?, Amasya Hangi Bölgemizdedir, Amasya Hangi Bölgemizde Bulunur, Amasya Hangi Bölgede Yer Alır?, Amasya Hangi Coğrafi Bölgededir?

Karadeniz Bölgesi

Amasya ili, Karadeniz Bölgesine aittir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Merkezi Amasya’dır.

Amasya-Hangi-Bolgede-Nerede-Harita

2010 TUIK verilerine göre merkez ilçe ile birlikte 7 ilçe, bunlara bağlı 20 belde ve 349 köyü vardır.Amasya-ilceleri-harita

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nde Amasya ilinin merkezi olan kenttir. 2014 yılı itibariyle toplam 321.913 nüfusa sahiptir. Merkez ilçe ise 135.950 nüfusa sahiptir.

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Anadolu’nun eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı, söylendiği biçimi ile günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelen Amasya’dır. Eski kayıtlarda ve buluntularda Amesseia – Amacia – Amaccia ismi okunmaktadır. Amasya isminin açık bir şekilde okunduğu, Pers, Pontos ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde ticarette kullanılan gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üzerinde görmek mümkündür.

Amasya Fotoğrafları

Amasya-Manzara

AMASYA FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!