Bayburt Hangi Bölgede?

Bayburt Nerede?, Bayburt Hangi Bölgemizdedir, Bayburt Hangi Bölgemizde Bulunur, Bayburt Hangi Bölgede Yer Alır?, Bayburt Hangi Coğrafi Bölgededir?

Karadeniz Bölgesi

Bayburt, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesinde bulunan bir ildir. Yerli halkın önemli bir bölümünü Türkmen/Çepniler oluşturur.

Bayburt-Nerede-Hangi-Bolgede-Harita

2015 TÜİK verilerine göre ilde; merkez ilçe ile beraber 3 ilçe, 2 belediye ve 168 köy vardır.

Bayburt-ilceleri-harita

Bayburt ili 40 derece 37 dakika kuzey enlemi ile 40 derece 45 dakika doğu boylamı, 39 derece 52 dakika güney enlemi ile 39 derece 37 dakika batı boylamı arasında yer alır. Doğu ve Güneydoğusunda Erzurum, batısında Gümüşhane, kuzeyinde Trabzon ve Rize, güneyinde Erzincan illeri ile çevrili Anadolu’nun kuzey-doğusunda Çoruh nehri kenarında ve denizden 1550 metre yükseklikte kurulmuş 3652 km² yüzölçümü olan bir ildir.

Bayburt ve çevresi yeryüzü şekilleri bakımından genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birincisi sahanın batı yarısını oluşturan Bayburt ovası, ikincisi akarsuların oluşturduğu vadiler ve üçüncüsü de yörenin etrafını çevreleyen ve doğu yarısında yer tutan dağlık alanlardır. Yaklaşık 900 km²’yi bulan Bayburt ovası 1450-1750 metre arasında değişen yüksekliktedir.

Bayburt Fotoğrafları

Bayburt-Gece-Manzara

BAYBURT FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!