Erzurum Hangi Bölgede?

Erzurum Nerede?, Erzurum Hangi Bölgemizdedir, Erzurum Hangi Bölgemizde Bulunur, Erzurum Hangi Bölgede Yer Alır?, Erzurum Hangi Coğrafi Bölgededir?

Erzurum ili, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi dokuzuncu şehridir. 2015 itibarıyla 779.321 kişilik nüfusa sahiptir ve 999 kişi göç vermiştir. Nüfus bakımından Doğu Anadolu Bölgesi‘nin en büyük üçüncü ilidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1900 m olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeridir. Şehir, tarihî eserleri ve kış sporları tesisleriyle de tanınır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük dördüncü ili olan Erzurum’da, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup şehir son yıllarda kış turizmiyle de öne çıkmaktadır. Soğuk iklimi sebebiyle sanayisi gelişmemiştir. 25.066 km2 yüzölçümüne sahip il arazisinin %15,17’si tarımsal amaçlı olarak kullanılabilir konumdadır.

Erzurum Türkiye Haritası

Erzurum’un İlçeleri

Pazaryolu, İspir, Uzundere, Oltu, Olur, Şenkaya, Narman, Tortum, Aziziye, Yakutiye, Pasinler, Horasan, Köprüköy, Karayazı, Tekman, Çat, Aşkale, Palandöken, Hınıs, Karaçoban

Erzurum İlçeleri Harita

Erzurum’un, çevresi dağlarla çevrilidir. Erzurum yüksek bir yaylanın güney batı bölümünde yer alır. Şehir merkezi Palandöken dağlarının Batı ve Güney kısım eteğinde kuruludur. Şehrin batısı ve kuzeyi açık, ova görünümündedir.

Erzurum Fotoğrafları

ERZURUM FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!