Akdeniz Bölgesi Archive

Hatay Resimleri

Hatay ilinin çevresindeki tarihi yerlerin, camiilerin, doğal güzelliklerin kısacası gezmeye değer yerlerin fotoğrafları, resimleri bu konuda paylaşılacaktır.

Hatay Fotoğrafları

hatay-sehir-merkezi

AŞAĞIDAKİ SAYFALARDAN DİĞER FOTOĞRAFLARA DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Osmaniye Resimleri

Osmaniye ilinin çevresindeki tarihi yerlerin, camiilerin, doğal güzelliklerin kısacası gezmeye değer yerlerin fotoğrafları, resimleri bu konuda paylaşılacaktır.

Osmaniye Fotoğrafları

Osmaniye-Selale

AŞAĞIDAKİ SAYFALARDAN DİĞER FOTOĞRAFLARA DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Adana Resimleri

Adana ilinin çevresindeki tarihi yerlerin, camiilerin, doğal güzelliklerin kısacası gezmeye değer yerlerin fotoğrafları, resimleri bu konuda paylaşılacaktır.

Adana Fotoğrafları – Akşam Üstü Şehir Manzarası

adana_merkez

AŞAĞIDAKİ SAYFALARDAN DİĞER FOTOĞRAFLARA DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Mersin Resimleri

Mersin ilinin çevresindeki tarihi yerlerin, camiilerin, doğal güzelliklerin kısacası gezmeye değer yerlerin fotoğrafları, resimleri bu konuda paylaşılacaktır.

Mersin Fotoğrafları

mersin-merkez

AŞAĞIDAKİ SAYFALARDAN DİĞER FOTOĞRAFLARA DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Antalya Resimleri

Antalya ilinin çevresindeki tarihi yerlerin, camiilerin, doğal güzelliklerin kısacası gezmeye değer yerlerin fotoğrafları, resimleri bu konuda paylaşılacaktır.

Antalya Fotoğrafları

Antalya-Selale

AŞAĞIDAKİ SAYFALARDAN DİĞER FOTOĞRAFLARA DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Burdur Resimleri

Bayburt ilinin çevresindeki tarihi yerlerin, camiilerin, doğal güzelliklerin kısacası gezmeye değer yerlerin fotoğrafları, resimleri bu konuda paylaşılacaktır.

Burdur Fotoğrafları

Burdur-Sahil

AŞAĞIDAKİ SAYFALARDAN DİĞER FOTOĞRAFLARA DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Isparta Resimleri

Isparta ilinin çevresindeki tarihi yerlerin, camiilerin, doğal güzelliklerin kısacası gezmeye değer yerlerin fotoğrafları, resimleri bu konuda paylaşılacaktır.

Isparta Fotoğrafları

Isparta

AŞAĞIDAKİ SAYFALARDAN DİĞER FOTOĞRAFLARA DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Hatay Hangi Bölgede?

Hatay Nerede?, Hatay Hangi Bölgemizdedir, Hatay Hangi Bölgemizde Bulunur, Hatay Hangi Bölgede Yer Alır?, Hatay Hangi Coğrafi Bölgededir?

Akdeniz BölgesiHatay, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on üçüncü şehri. 2015 yılı itibarıyla 1.533.507 nüfusa sahiptir.[5] Akdeniz’in doğu şeridinde 35° 52′ – 37° 4′ kuzey enlemleri ile 35° 40′ – 36° 35′ boylamları arasında yer alan Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunur.

hatay-nerede-hangi-bolgede-harita

İlin Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı olmak üzere 15 ilçesi vardır.

Hatay-ilceleri-harita

Akdeniz’deki önemli bir liman şehri olan İskenderun ve merkez ilçesi Antakya, ilin en büyük iki yerleşim yeridir ve en önemli geçim kaynağı portakal ve turunçgil tarlalarıdır.

HATAY FOTOĞRAFLARI

hatay-liman

HATAY FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!

Osmaniye Hangi Bölgede?

Osmaniye Nerede?, Osmaniye Hangi Bölgemizdedir, Osmaniye Hangi Bölgemizde Bulunur, Osmaniye Hangi Bölgede Yer Alır?, Osmaniye Hangi Coğrafi Bölgededir?

Akdeniz Bölgesi

 

Osmaniye ili, Akdeniz Bölgesinde yer alır. Osmaniye, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. ilidir. 1933’e kadar il olan Osmaniye’ nin eski adı Cebelibereket’ tir. O tarihte Adana iline bağlanmış, 24 Ekim 1996 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle tekrar il olmuştur. Akdeniz Bölgesi’nde, Çukurova’nın en doğusunda yer alır. 3,767 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Osmaniye topraklarının % 42’si ormanlık alan, % 39’si ekili dikili tarım alanı, % 17’si tarıma elverişsiz arazi ve % 2’si diğer arazilerden oluşmaktadır. 2015 yılı verilerine göre nüfusu 512.873’tür.

Osmaniye-Nerede-Hangi-Bolgede-Harita

Osmaniye-ilceleri-harita

Akdeniz Bölgesi’nin doğu kesiminde yer alan Osmaniye, doğusunda Gaziantep, güneyinde Hatay, batısında Adana, kuzeyinde Kahramanmaraş illeri ile çevrilidir. İlin toprakları güneybatıda İskenderun Körfezine 7–8 km. kadar yaklaşır ama denize kıyısının olmaması bir dezavantajdır. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinden Akdeniz’e bir koridor açılması ve orada bir liman inşası gündemdeki yerini korumaktadır. Bunun için sadece Hatay-Erzin’e bağlı son köy olan ve OSB sınırlarında olan Turunçlu köyünün Osmaniye’ye bağlanması sorunu çözecektir. Turunçlu’nun denize yaklaşık 10 km.lik sahili vardır.

Çukurova’da yer alan il topraklarını Orta Toroslar, Doğu ve Güneydoğu kesiminde de Nur Dağları ile bu dağların uzantısı Kösür (Gavur) Dağı (1.702 m.) engebelendirir. Bu dağların dışında ilin belli başlı yükseltileri ; Düldül Dağı(2.246 m), Koyunmelen Dağı (2.108 m), Kelda Dağı (1.900 m), Büyük Kösür Dağı (1.626 m), Tozaklık Dağı (1.616 m), Hacıdağı (1.549 m), Honazin Gediği (1.086 m), Haçbel Dağı (1.426 m), Boğatepe ( 850 m)’dir. İlin etrafını çevreleyen bu dağlarda irili ufaklı pek çok yayla bulunmaktadır. Zorkun, Ürün, Fenk, Almanpınarı, Mitisin ve Maksutoğlu yaylaları bunların başında gelmektedir. Çukurova’nın Osmaniye ili sınırları içerisinde kalan kesimi Yukarı Ova olarak anılmaktadır.

Osmaniye Fotoğrafları

Osmaniye-Bayrak-Meydan

OSMANİYE FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!

Kahramanmaraş Hangi Bölgede?

Kahramanmaraş Nerede?, Kahramanmaraş Hangi Bölgemizdedir, Kahramanmaraş Hangi Bölgemizde Bulunur, Kahramanmaraş Hangi Bölgede Yer Alır?, Kahramanmaraş Hangi Coğrafi Bölgededir?

Akdeniz Bölgesi

Kahramanmaraş ili, Akdeniz Bölgesinde yer alır. Kahramanmaraş eski ve halk arasındaki adıyla Maraş, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on sekizinci şehri. 2015 itibarıyla 1.096.610 nüfusa sahiptir. Kurtuluş Savaşı’nda işgale direnişi nedeniyle TBMM tarafından 5 Nisan 1925’te şehre İstiklal Madalyası verildi. Maraş olan adı, 7 Şubat 1973’te Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

Kahramanmaras-hangi-bolgede-nerede-haritaKahramanmaras-ilceleri-harita

Kahramanmaraş’ın merkezi Ahir Dağı’nın eteklerine kurulmuştur. Bu yüzden şehir merkezi engebelidir. Şehrin merkezi dışında kalan bazı bölgeler düzlük olsa da geneli engebeli bir yapıya sahiptir. Kahramanmaraş iklim yapısında diğer illerden farklıdır. Çünkü Kahramanmaraş’ın il haritası onu 3 bölgeye birden sokmaktadır. Bu sebeple değişken bir iklime sahiptir ancak genelde Akdeniz iklimi hakimdir. Kahramanmaraş’ın bulunduğu bölge şehir merkezi o bölgede olduğundan Akdenizdir. Diğer şehirlerle konumu ise yukarıdaki görseldeki gibidir.

Şair Gülten Akın, Maraş halkı için “Adamın su gibi akanıdır Maraşlı” demiştir. Ünlü Osmanlı seyyahı Evliya Çelebi, ise Seyahatnamesinde Maraş halkı için, “Kelimatları lisan-ı Türkidir ve ekseriya halkı Türkmendir” der. Maraş ve çevresi başta Oğuzların Avşar, Bayat ve Beydili boyları çoğunlukta olmakla birlikte hemen hemen 24 Oğuz boyunun tamamı mevcuttur.

Dövme dondurmasıyla meşhurdur. Kahramanmaraş’ın dövme dondurması yerel şirketlerin azmi ve katkısıyla ünü tüm dünyaya yayılmış ve birçok dünya şehirlerinde dondurma şubeleri açılmıştır. Japonya’dan ABD’ye, Avustralya’dan Dubai’ye kadar birçok ülkede şehrin ve dondurmanın yerel firmalarca tanıtımı yapılmaktadır.

2012’de çıkarılan 6360 sayılı kanun ile büyükşehir oldu. Aynı zamanda Kahramanmaraş Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %14’ünü karşılamaktadır.

Kahramanmaraş Fotoğrafları

kahramanmaras-madalyali-kavsak

MARAŞ FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!