Isparta Hangi Bölgede?

Isparta Nerede?, Isparta Hangi Bölgemizdedir, Isparta Hangi Bölgemizde Bulunur, Isparta Hangi Bölgede Yer Alır?, Isparta Hangi Coğrafi Bölgededir?

Akdeniz Bölgesi

Isparta ili, Akdeniz Bölgesine aittir. Türkiye’nin güneybatısında yer alan il. Akdeniz Bölgesi‘nin kuzeyindeki Göller Bölgesi’nde bulunan Isparta; batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile çevrilidir. 30°01′ ve 31°33′ doğu boylamları ile 37°18′ ve 38°30’ kuzey enlemleri arasında kalır.

Isparta-hangi-bolgede-nerede-haritaIsparta-ilceleri-harita

Şehirde birçok milli park, göl ve baraj bulunmaktadır. Bunların başında Kızıldağ Milli Parkı, Kovada Gölü Milli Parkı, Eğirdir  Gölü ve Gölcük Gölü gelir.Isparta gülleriyle tanınan bir şehrimizdir. Şehirde çok fazla sayıda gülsuyu üretimi, güllerle yapılan kozmetik ürünler yapılmaktadır.Ispartanın kendisine has birçok çorbası, ana yemekleri, tatlıları ve şerbetleri bulunur. Bu yemeklerinden bazıları ıspanak çorbası, toyga çorbası, topalak, tutmaç, banak, çömlek kebabı ve tirittir. Ayrıca şehirde su kaynaklarının ve gölünün fazla olması dolayından balık yemekleri  de yaygındır.

Isparta Fotoğrafları

Isparta-Gul-Heykeli

ISPARTA FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!