İstanbul Hangi Bölgede?

İstanbul Hangi Bölgede, İstanbul Hangi Bölgemizdedir, İstanbul Hangi Bölgemizde Bulunur, İstanbul Hangi Bölgede Yer Alır?, İstanbul Hangi Coğrafi Bölgededir?

Marmara Bölgesi

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden birisi olan Marmara Bölgesi’nde yer alan İstanbul 13,85 milyon (2012) nüfusa sahiptir. İstanbul şehri 5.343 km²’lik bir alana sahiptir. Aynı zamanda İstanbul’un rakımı da 100 metredir.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç’i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa’daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya’daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir.

Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin  39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde isebüyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

İstanbul Fotoğrafları

istanbul kız kulesi fotoğrafı

İSTANBUL FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!