Karabük Hangi Bölgede?

Karabük Nerede?, Karabük Hangi Bölgemizdedir, Karabük Hangi Bölgemizde Bulunur, Karabük Hangi Bölgede Yer Alır?, Karabük Hangi Coğrafi Bölgededir?

Karadeniz Bölgesi

Karabük ili Karadeniz Bölgesinde yer alır. Karabük’ün kuzeyinde Bartın, doğusunda Kastamonu, batısında Zonguldak ve Bolu, güneyinde ise Çarkırı bulunur. Karabük, 6 Haziran 1995’te, Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’ ın Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili oldu. Karabük’ün Merkez ilçesi ile beraber 6 İlçesi, 2 Beldesi ve 270 Köyü Bulunmaktadır.

Karabuk-hangi-bolgede-nerede-harita

Karabük, 1937 yılına kadar, Safranbolu’ya bağlı Öğlebeli Köyü’nün 13 hanelik bir mahallesiydi 1935 yılında açılan Ankara-Zonguldak demiryolunun üzerinde yer alıyordu. Demiryolu ile taşıma imkânının varlığı ve kömür yataklarının yakınlığı nedeniyle, burada bir demir çelik fabrikası kurulması kararlaştırıldı. 3 Nisan 1937’de Atatürk’ün talimatıyla, İsmet İnönü, hâlâ Karabük’ün en önemli geçim kaynağı olan Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın temellerini attı.

2013 yılı nüfus verilerine göre nüfusu 230.251’dir.

Karabük’ün futbol takımının ismi Kardemir Karabükspor’dur. Süper Lig’de mücadele etmektedir.

Bugün Türkiye’nin en büyük demir çelik firmalarının kuruluş yerleri Karabük’tedir. Şehirde ayrıca ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından Kardemir bulunmaktadır.

Karabük Fotoğrafları

karabuk-universitesi

KARABÜK FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!