Muğla Hangi Bölgede?

Muğla Nerede?, Muğla Hangi Bölgemizdedir, Muğla Hangi Bölgemizde Bulunur, Muğla Hangi Bölgede Yer Alır?, Muğla Hangi Coğrafi Bölgededir?

Ege Bölgesi

Muğla Hangi Bölgede Harita

Muğla ili Ege Bölgesinde Yer Alır. Türkiye’nin güneybatı ucunda yeralan kuzeyinde Aydın, kuzeydoğusunda Denizli ve Burdur, doğusunda Antalya ile komşu, güneyinde Akdeniz ve batısında ise Ege Denizi ile çevrilidir.

Mugla-Hangi-Bolgede-Nerede

Toplam uzunluğu 1100 km’yi biraz aşan deniz kıyıları ile Muğla ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip ilidir. En büyük ve il olmaya aday Fethiye ilçesidir. Muğla ilinde ayrıca iki büyük göl bulunmaktadır. Bunlar Milas ile Aydın ilinin Söke ilçesi sınırları dahiline yayılan Bafa Gölü ile Köyceğiz ilçesindeki Köyceğiz Gölü’dür. Önemli üç akarsuyu ise Çine Çayı (Yatağan’dan geçerken Yatağan Çayı), Esen Çayı (Seki beldesinden geçerken Seki Çayı) ve Ortaca-Dalaman arasında yer alan ve bu iki ilçe arasında sınır olarak kabul edilen Dalaman Çayı’dır.

İlin önemli limanları Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Güllük’tedir. Ayrıca ilde iki de havaalanı (Bodrum-Milas ve Dalaman) bulunmaktadır.

Mugla-ilceleri-Harita

Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula, Yatağan ilçeleri bulunmaktadır.

Muğla Fotoğrafları

Mugla-Fethiye-Gece-Manzara

MUĞLA FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!